Biden: Nejmocnější muž světa nebo senilní loutka?

Biden: Nejmocnější muž světa nebo senilní loutka?

Na začátku roku 2021 v době koronavirové krize sledovala Amerika a s ní celý svět průběh a výsledky prezidentských voleb. Proti sobě se utkali tehdejší prezident USA Donald Trump a jeho vyzyvatel Joe Biden. Zatímco Trump představoval pro mnohé lidi spíše kontroverzní směr, Joe Biden byl kandidátem reprezentujícím tradiční hodnoty. Předvolební prognózy byly velice těsné a i dění v amerických městech nasvědčovala tomu, že tyto prezidentské volby budou všechno, jen ne nuda. Vítězem se nakonec stal osmasedmdesátiletý Joe Biden. Nyní s odstupem necelých devíti měsíců ve funkci nejmocnějšího muže světa se nabízí otázka: Bylo to správné rozhodnutí?

Trocha historie na úvod

Spojené státy americké měly do této doby již 46 prezidentů. Pouze 9 z nich nevykonávalo svou funkci až do konce svého volebního období. 4 z nich zemřeli během úřadování přirozenou smrtí. 4 prezidenti se stali obětmi atentátu. A pouze jeden odstoupil na základě vlastního rozhodnutí. Tímto prezidentem byl Richard Nixon, který odstoupil na základě zjištění z aféry zvané Watergate.

Noviny The New York Times oznamují odstoupení prezidenta Nixona. (zdroj: Martin Mikon, www.g.cz)

Pochybnosti již v kampani

Už v době souboje o prezidentské křeslo upozorňoval tehdejší prezident Donald Trump na to, že jeho soupeř není v té nejlepší mentální kondici. To se u Bidena projevovalo například špatnou artikulací při svých veřejných vystoupeních. Objevili se i obvinění z nevhodného chování a sexuálního obtěžování. Žádná z těchto nařčení se však nakonec nepodařila prokázat.

Biden prezidentem

Když se 20. ledna 2021 konala slavnostní inaugurace nového amerického prezidenta Joe Bidena, nebyl u toho poprvé za 152 let prezidentských voleb jeho předchůdce. Donald Trump se tohoto slavnostního ceremoniálu odmítl zúčastnit, protože označil celé volby za zmanipulované. Nikdy však svá tvrzení nedokázal prokázat. Prostě kontroverzní až do konce.

Jedním z prvních rozhodnutí nového amerického prezidenta Joe Bidena bylo přerušení stavby tzv. Trumpovy zdi na hranicích USA s Mexikem. Vstřícná imigrační politika však podle kritiků vedla ke zhoršení situace na hranicích.

Další Bidenova rozhodnutí nebyla až tak výrazná. Bylo znát, že nový americký prezident je zastánce spíše umírněnější politiky.

Talibán zpátky u moci

Důležité a celým světem sledované rozhodnutí přišlo až v srpnu 2021, kdy se USA rozhodli stáhnout své ozbrojené síly z Afghánistánu, kde působili od teroristických útoků z 11. září 2001. Původní plán zřejmě počítal s tím, že nová afghánská vláda se dokáže sama udržet u moci. Realita byla však naprosto jiná a hnutí Talibán se rychle ujalo vlády v zemi. To znamená i návrat krutých poměrů, kterými jsou Talíbové známí. Omezování lidských práv, hlavně žen a nastolení těch nejtvrdších muslimských pravidel chování. Zároveň je na denním pořádku i msta těm, kteří spolupracovali se spojeneckým režimem.

Bojovníci Talibánu s novou Afghánskou vlajkou. (zdroj: Parwiz, Reuters, www.irozhlas.cz)

Myslím si, že je to jen ukázka toho, že historie se opakuje. Lidé se ze svých chyb nepoučili. Válka v Afghánistánu skončila stejně jako podobné konflikty v Korei nebo Vietnamu. Stálo to mnoho lidských životů a nic se tím nezměnilo. Osobně si myslím, že není možné vtrhnout do cizí země, která má své specifické problémy a je s vývojem vlády někde v období středověku a chtít okamžitě s lusknutím prstů všechno změnit a nastolit západní demokratické principy. Takovým vývojem si prostě musí ta země a lidé v ní projít sami. Stejně to bylo vlastně i u nás. Také nám nikdo nepomohl překonat komunistický režim. Demokracii jsme si museli vybojovat sami v době, kdy jsme na to byli připraveni.

Je Biden jen loutka?

Události posledních dní navíc podporují názor, že Joe Biden skutečně není v dobré formě a spíše než on je u moci tým, který se schovává za ním v čele s mluvčí Bílého domu. Nepřipomíná vám tato situace něco? Řekl bych, že hodně podobnou situaci máme i u nás. Český prezident Miloš Zeman je poslední dobou jen stínem politika, kterým dříve býval. Připomíná zapšklého starého pána, který přemýšlí nad tím, komu ze svých protivníků se pomstí. Navíc je jeho zdravotní stav tak špatný, že pokud se někam vydá, musí ho podpírat několik členů ochranky, nebo je přímo jen posazen do nějakého vozítka. I proto si čím dál více lidí myslí, že zásadnější rozhodnutí jsou na jeho týmu. Stejná situace je očividně i v USA. Rozdíl je v tom, že Spojené státy jsou jednou ze světových mocností ovlivňujících celosvětové dění.

Joe Biden za stolem své oválné pracovny. (zdroj: Doug Mills, ČTK/DPA, www.ct24ceskatelevize.cz)

Živá Bidenova vystoupení jsou navíc televizí ve chvíli kdy začne mluvit mimo domluvený scénář bez vysvětlení přerušována. Prezidentova mluvčí navíc připustila, že její tým znepokojuje, když Biden odpovídá na neplánované otázky. Je však přípustné, aby nějaký tým, nebo televize přerušovala živý přenos amerického prezidenta? Kdo tu tedy vládne? Prezident, nebo nějací lidé co stojí za ním? Myslím si, že stejně jako náš prezident Zeman, tak i Biden by měli zvážit své působení v tak důležité funkci. Někdy je opravdu důstojnější odejít, než se trápit. Navíc si myslím, že situace, kdy za volené představitele fakticky rozhoduje někdo jiný je velice nebezpečná a zneužitelná. Lidé si přece volí svého vůdce, ne nastrčenou loutku.