Cestování do zahraničí - kam vyrazit?

Cestování do zahraničí - kam vyrazit?

Kam vyrazit na dovolenou během doby covidové? Odpověď na tuto otázku a několik rad a tipů pro cestovatele včetně aktualizované mapy opatření nalezneš v následujícím článku.

MAPA OPATŘENÍ PRO CESTOVATELE

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky nabízí svým občanům mapku vybarvenou semaforovými barvami. Pro cestovatele ovšem není semafor jako semafor. Obtížnost vycestování může zemi vybarvit jednou barvou, obtížnost návratu jinou a odlišná může být situace, pokud se budeme řídit opatřeními uvnitř státu. Státy tak mohou mít více než jen tolik barev, kolik se jich vejde na semafor. S vyhlídkou toho, že cena letenek obvykle klesá 2 měsíce dopředu, je nutné plánovat. Kam se nemůžeme dostat dlouhodobě? Kam bychom se mohli dostat v příštích týdnech? Tyto pro cestovatele zásadní informace ukazuje následující mapka, která představuje země ve větším časovém horizontu.

Aktualizace Zjišťuji…
Otevřeno jako před pandemií turistům z málo zasažených zemí
Otevřeno většímu počtu turistů z málo zasažených zemí, občas testy
Částečně otevřeno
Otevřeno malému počtu turistů
Nutná karanténa překračující 24h
Uzavřeno turistům
Plánuje se otevření turistům
Neznámo

Mapka prozrazuje, že pro turisty uzavřenými státy, jsou kromě ČR ještě Belgie, Maďarsko, Moldávie, a také Dánsko a Finsko. Finsko, které má ve srovnání s ČR více než desetkrát méně nakažených na milion obyvatel, se z červené barvy dostalo v posledních dnech. Ve světě pak je pak “uzavřena turistům” například Kanada, nepřekvapivě Čína, či většina států Oceánie.

V zelených barvách naopak najdeme takové země jako je Chorvatsko, Egypt, z nejexotičtějších pak Mexiko, Dominikánská republika či Tanzanie. Především ostrov Zanzibar v Tanzanii patří v době koronavirové mezi vyhledávané destinace Čechů. Avšak za cestu si v tomto případě výrazně připlatíte – při koupi letenky se nedostanete pod 15 000 Kč z Prahy, pod 13 000 Kč z Vídně. Při cestě do Rakouska navíc Čechům hrozí karanténa.

STANOVISKO MZV ČR

Jak již bylo napsáno, Ministerstvo zahraničních věcí České republiky vybarvuje pro občany ČR státy (nikoliv však všechny) barvami semaforu. Od 5. 2. na tento podivný semafor přibyla čtvrtá barva – tmavě červená, kam se postupně dostala většina států. Pravděpodobně jako ukázka toho, že je opravdu zle. Jednotlivé země jsou rozděleny spíše podle toho, jak je snadné se z nich vrátit, než podle toho, jak snadné je do nich vycestovat. (Mezi zelené státy patří například Thajsko, u kterého samo MZR uvádí, že po příletu je nutná karanténa.) Státy jsou rozděleny podle čtyř barev:

  1. zelené, ze kterých se lze vrátit bez omezení
  2. oranžové, z nichž poté, co se vrátíte, musíte podstoupit PCR test
  3. červené, v nichž musíte podstoupit PCR nebo antigenní test ještě před návratem a navíc být až v pětidenní karanténě, ukončené negativním výsledkem dalšího PCR testu
  4. tmavě červené, v nichž musíte podstoupit PCR test ještě před návratem, být až v pětidenní karanténě, ukončené negativním výsledkem dalšího PCR testu a navíc 10 dní po návratu musíte mít všude mimo domov respirátor minimálně úrovně FFP2

Seznam zemí označených těmito barvami semaforu najdete na stránkách MZV, zde.

KAM VYRAZIT?

Spojením několika map a různých informací o tom, jak snadné je do země vycestovat, jak snadné je se vrátit, jakou měrou by byly restrikce omezující pro samotný pobyt, se můžeme dostat k odpovědi na otázku: Kam jet či nejet?

Protože jsou aktuální podmínky pro cestování velice složité, červené barvy se z různých semaforů promíchají, zajímavější a zároveň složitější je aktuálně odpověď na otázku: Do kterých zemí lze vycestovat i s dosaženým cestovatelského zážitku?

Egypt

Egypt patří dlouhodobě k jednomu z nejsnáze navštěvovaných států pro české občany. Cestovní agentury nešetří zájezdy do letovisek Hurghada, či Marsa Alam. Omezení pro vycestování do této africké země jsou přísnější, protože je nutné podstoupit PCR ještě před návratem. S tím vám ale může pomoci právě některá z českých cestovních agentur, která do této země zájezdy pořádá. V případě Egypta tak přibyl další důvod, proč se do této země vydat s cestovkou – vedle složitější dopravy mezi jednotlivými místy po vlastní ose.

Keňa

Další africkou zemí, která by mohla být pro cestovatele i v této době lákavou destinací, je Keňa. Oproti Egyptu jistě nabízí jiná přírodní lákadla, přírodu, obecně prostředí. Negativní výsledek testu před odletem navíc může být až 96 hodin starý, což se může při rychlejším řešení situace hodit (koupení last-minute letenek apod.). Situace se ovšem komplikuje při návratu z této africké země, neboť Keňa se také zabarvila do tmavočervené barvy.

Malta, Itálie

V posledních dnech se některé země vydaly opačnou cestou než většina ostatních – z tmavočervených se zabarvily do obyčejné červené. Znamená to snadnější návrat, povinná karanténa je jen do výsledky druhého testu, jinak se však až tolik nezměnilo. V případě Malty a především Itálie se k tomu ovšem přidává uvolnění dosavadních opatření. Mohla by se tak například vyskytnout jedinečná možnost dostat se do největších památek v Římě bez dlouhých front. Problémem ovšem zůstává – tak jako i u dalších zemí, že není tolik letů, abyste se s cenou dostali na nějakou rozumnou hladinu.

Mexiko

Protože se zhoršily podmínky pro vycestování na Kubu, jedinou středoamerickou zemí, kam lze odcestovat relativně bez omezení, je Mexiko. Při cestě zpět je sice vyžadován PCR test ještě před odletem, při cestě do Mexika však žádný test (ani karanténa) povinný není. Přesto je mít negativní výsledek PCR testu u sebe doporučováno. Dochází totiž namátkovým kontrolám a v případě pozitivity bude cestující poslán do karantény.

Řecko

Tak jako se Itálie a Malta a několik dalších států stalo červenými, Řecko se zabarvilo dokonce do barvy oranžové. Podle MZV vám tak stačí jeden test na cestu tam a jeden test na cestu zpět. Ten je doplněn už jen příjezdovým formulářem, který ale je součástí podmínek vycestování u mnoha zemí. Tak jako již byla zmíněna šance navštívit památky v Římě bez větších front, můžete si snadněji bez většího počtu turistů vyfotit i aténské památky. Ani jedna ze zmíněných zemí se však nevyrovná exotickým destinacím, kde případně využijete plavky nejen při vykoupání se v hotelovém bazénu.

Švédsko

Pokud byste v zimních měsících nehledali cestu na jih a tedy za teplem, variantou pro vás může být Švédsko. Hned tři severoevropské státy nejsou MZV označeny jako červené – Norsko, Finsko a Island je dokonce zelený. Norsko má ovšem pro turisty zavřené hranice úplně, na Islandu musíte podstoupit po příletu hned 2 PCR testy, mezi kterými musíte být v karanténě a ani do Finska není vstup snadný. Při cestě do Švédska je vyžadován PCR test. Přesto si zde ale můžete užít méně striktní omezení, než je tomu v jiných evropských zemích. Právě ve srovnání severoevropských zemí se tak krásně liší podmínky pro cestu tam a zpět.

Napište názor