Tipy pro vysněnou cestu do USA

Tipy pro vysněnou cestu do USA

V současné době ovlivněné globální pandemií koronaviru je cestování do zahraničí hodně ztížené. Přesto ale všichni věříme, že tato krize brzy skončí a všichni budeme moci zase volně cestovat. A proč tuto dobu nevyužít právě k naplánování vaší vysněné cesty do USA? Rád bych se v tomto článku podělil o své zkušenosti a dojmy. Budu moc rád, když je následně ke své cestě využijete, nebo se s námi v komentářích podělíte o vaše doporučení a zážitky.

Elektronický systém cestovní registrace – ESTA

Pro vycestování do Spojených států je pro každého potřeba vyřízení cestovní registrace zvané ESTA, díky které Vám bude umožněn vstup na území USA. Platnost tohoto dokladu je 2 roky od jeho schválení a platí pro jednu osobu na jednu cestu do USA. Pro její vyřízení použijte pouze oficiální stránky https://esta.cbp.dhs.gov. Existuje totiž spoustu jiných internetových stránek, kde můžete tuto registraci provést, ale jejich ceny jsou daleko vyšší. Standardní cena za jednu registraci ESTA je 14 dolarů (cca 326 korun). Pro více informací můžete použít následující odkaz: https://www.mvcr.cz/clanek/elektronicky-system-cestovni-registrace-esta.aspx.

Zavazadla a co s sebou?

Můj trip po USA trval celkem 21 dní a s sebou mi stačil jeden menší cestovní kufr, se kterým jsem mohl i do letadla. Před odletem jsem si stále říkal, jestli to nebude málo, ale naprosto to stačilo. Oblečení je možné vyprat v rámci bydlení v airbnb, když si to s majitelem domluvíte. Možné je využít i samoobslužné prádelny, kterých je v Americe mnoho na každém rohu. Šampony, zubní pasty a podobně můžete koupit až na místě. Je zbytečné si těmito věcmi zabírat místo.

Trip po Americe lze zvládnout i s příručním zavazadlem. (zdroj: www.cestujlevne.com)

Letenky a půjčení automobilu

Pokud stejně jako já patříte mezi ty jedince, kteří raději ušetří za cestu, aby si následně na místě užili vše dostupné, doporučuji letenky nakoupit v co největším časovém předstihu u nějaké nízko-nákladové letecké společnosti. Na internetu existuje spousta stránek, které vám umožní hledání těch nejvýhodnějších letenek na konkrétní datum. S tím je samozřejmě spojené to, že je velice důležité celou cestu předem naplánovat. V mém případě jsme vše plánovali dokonce s ročním předstihem a rozhodně se nám to vyplatilo, protože jsme měli vše řádně domluvené a byli tak více v pohodě. I co se týče ceny, jsme takto ušetřili tisíce korun. Předem jsme měli koupené jak letenky z Evropy a zpět, tak i ty v rámci vnitrostátních letů v USA.

Co se týče automobilu, velice doporučuji si předem automobil zapůjčit tam, kde dle vašeho plánu auto využijete. Já osobně jsem ho použil na cestě ze San Franciska do Las Vegas. Velice doporučuji zapůjčit automobil přímo na amerických internetových stránkách. Použití zprostředkujících stránek v češtině se může hodně prodražit. K zapůjčení automobilu budete potřebovat kreditní kartu (o této otázce podrobněji v následujícím odstavci). Dále doporučuji zapůjčení automobilu střední třídy. Já osobně jsem si přes internetové stránky zapůjčil konkrétní značku automobilu ve střední třídě. Přímo na místě nám ale pracovníci dali vybrat libovolné auto střední třídy, které měli v tu chvíli k dispozici v garážích, a já jsem byl velice rád, že jsem se tak předem rozhodl, protože auto, které jsme si nakonec vybrali, bylo parádní a na delší cesty ideální. Obávám se, že automobily nižší třídy by nemusely být tak pohodlné.

Půjčovna aut v USA (zdroj: www.skift.com)

Debetní vs. kreditní karta

Na rozdíl od toho, jak jsme zvyklí platit platebními kartami u nás je placení v USA více striktně rozděleno na placení debetní a kreditní platební kartou. Všude se s tímto rozdělením setkáte a většinou předem před placením vybíráte možnost, jakým typem karty budete platit. Například k zapůjčení automobilu, jak je uvedeno výše, budete nezbytně kreditní kartu potřebovat, jelikož z ní budete za automobil částečně ručit. Bez kreditní karty si automobil v USA nepůjčíte.

Doporučuji si na vašich platebních kartách připravit určitou částku v dolarech, kterou budete v USA následně platit. Vyplatí se to ve chvíli, kdy je příznivý kurz a vy si takto dolary na svém účtu vyměníte předem. Pokud totiž budete platit přímo ze svého účtu, který je veden v českých korunách, bude se následný převod počítat v aktuálním kurzu, který třeba nemusí být tak příznivý. Doporučuji si takto připravit spíše větší částku, než jaký bude váš vypočítaný plán. Zpátky si můžete dolary převést zase na koruny kdykoli potom, až se vrátíte domů a můžete zase naopak počkat na příznivý kurz, který bude výhodný pro Vás.

Ubytování

Ubytování jsme předem zamluvili dle našeho plánu na airbnb. Ušetřili jsme tím peníze za ubytování a zároveň bylo zajímavé i poznání místních lidí, nebo dalších cestovatelů. Domluva s majiteli nemovitostí přes aplikaci airbnb byla vždy bezproblémová. Opět doporučuji zamluvení takového bydlení s co největším časovým předstihem. Největší výhodou je velký výběr bytů podle lokality, kam zamíříte. Vybírejte takové byty, které obsahují hodně fotografií. Řiďte se hodnocením uživatelů před vámi a hodnocením majitele nemovitosti. Důležitým aspektem je i rychlost komunikace a odpovědí majitele nemovitosti na vaše otázky. Například bydlení, které jsme zažili ve Washingtonu, bylo jedno z nejkrásnějších, které jsem kdy viděl a i majitelé byli hrozně milí a přátelští, až nám bylo líto, že jsme tam strávili jen jednu noc.

New York City (zdroj: www.cestovani-po-usa.cz)

Nakupte si oblečení!

V každém větším městě v USA narazíte na levné outletové obchody, které nabízí značkové zboží. Je pravda, že je to trochu “přehrabovačka” a musíte počítat s tím, že vám to zabere dost času, ale vyplatí se to! Já sám jsem si tady nakoupil hodně nového oblečení za ceny, které jsou nesrovnatelné s tím, na co jsme zvyklí u nás. Klidně kupte i nějaký levnější kufr, do kterého vaše nové oblečení dáte a poletíte s ním zpátky. Opravdu budete spokojení! Z mého pohledu je to lepší, než kupovat zbytečné suvenýry.

Jídlo

Nejlevnější možností stravování v USA jsou fastfoody. Neočekávejte ale takovou vysokou úroveň restaurací s rychlým občerstvením, jako znáte od nás. V Americe je to opravdu ten nejnižší stupeň stravování a podle toho to často i tak vypadá. Naproti tomu obyčejné restaurace vás mohou vyjít hodně draho, takže pokud chcete ušetřit na jídle, moc jiných možností, než fastfood vám stejně nezbude.

Z vlastní zkušenosti mohu doporučit nákup hotových grilovaných kuřat, které koupíte skoro v každém větším hypermarketu v USA (např. Wallmart). Je to levná a zároveň výborná varianta. Další možností jsou i restaurace, které fungují stylem švédských stolů a cena závisí na množství jídla, které si vyberete. Konkrétně Vám ještě doporučuji jídlo ze sítí rychlého občerstvení s názvem Sweetgreen, hlavně jejich trhané maso je skvělé. A pokud navštívíte Washington, rozhodně nevynechejte návštěvu restaurace Good Stuff Eatery. Jejich burgery jsou vyhlášené! Dokonce i bývalý prezident Obama zde byl častým strávníkem.

U stejného stolu v restauraci Good Stuff Eatery jsem si dal burger i já. (zdroj: Pete Souza, www.businessinsider.com)

Vstupenky

Na co si musíte dávat pozor a co překvapilo i nás je, že na určitá místa (např. socha Svobody nebo Empire State building) je nutné zamluvení vstupenek předem, přes oficiální stránky těchto turistických atrakcí. Ani v tomto případě se nemusí vyplatit otálení, jelikož např. na sochu Svobody byly některé termíny zamluvené již půl roku dopředu! Vstupenky na kulturní, sportovní a jiné akce doporučuji zakoupit přes oficiální prodejce té dané akce. Na internetu na vás může při hledání vyskočit nespočet zprostředkovatelů, kteří vám nabízí vstupenky s časovým předstihem, ale za daleko vyšší ceny, než ty v oficiálním přímém prodeji. Nebojte se například i zeptat přes kontaktní emaily např. sportovních klubů, kde nejlépe vstupenky zakoupit. Všude vám jistě rychle a věcně odpoví. Mé zkušenosti jsou v tomto ohledu jen pozitivní.

Problémový New York

New York je kapitola sama pro sebe. Je to obrovské město, takže je samozřejmě hodně specifické. Předem vás chci upozornit hlavně na problém s městskou hromadnou dopravou, který nás přímo na místě hodně nemile překvapil. Když totiž dorazíte na letiště a chcete se dostat do města, musíte použít buďto taxík, což se vám může dost prodražit, nebo speciální vlak. K tomu potřebujte speciální jízdenky (MetroCard), které na místě koupíte, v tom problém není. Ten nastává ve chvíli, kdy se dostanete do města a chcete pokračovat v jízdě městskou hromadnou dopravou. K tomu totiž potřebujete také speciální jízdenky, které bohužel vypadají úplně stejně, jako ty na vlak z letiště. Když jsme si je tedy chtěli nabít, nešlo to, protože jsme potřebovali ty jiné, které jsou určeny pro městskou hromadnou dopravu po městě. Zakoupení nových karet samozřejmě něco stojí, ale bez toho se prostě dál nedostanete. Je to tedy nová investice navíc.

Takto vypadá Newyorská jízdenka MetroCard (zdroj: www.nytimes.com)

K těmto kartám ještě jedno velice důležité upozornění na konec! Rozhodně původní karty na vlak na letiště nevyhazujte! Pokud se totiž budete vracet zpátky domů opět z letiště z New Yorku, budete tyto karty opět potřebovat. V tomto případě je už jen nabijete požadovaným kreditem a nebudete si muset kupovat karty nové. Že o tomto problému ví i místní vám dojde z toho, že se s těmito kartami na místě dost čile obchoduje. My jsme na zpáteční cestě udělali dobrý skutek a naše karty jsme předali jiným cestovatelům, kteří naopak mířili do New Yorku.

Nebuďte naivní!

Celý svět a USA předně je o penězích. Dávejte si proto pozor, kdo vás na frekventovaných turistických místech oslovuje. Například v New Yorku vás bude kde kdo žádat o příspěvek např. pro sportovní dětský tým a podobně. Rozhodně takovým lidem nic nedávejte, ať jsou jakkoli milí. Je to podvod. Což poznáte ve chvíli, kdy je slušně odmítnete. Potom se již tak mile netváří. Dále, hlavně na Times square, jsou partičky lidí převlečených do různých kostýmů, kteří se smějí, se všemi se kamarádí, ale hlavně, chtějí se s vámi vyfotit, udělat tzv. “selfíčko”. Opět Vám doporučuji je s úsměvem odmítnout, protože se vám můžou takové fotky notně prodražit.

V Los Angeles, hlavně v okolí chodníku slávy, vás zase budou všude oslovovat “budoucí hvězdy” šoubyznysu. Budou vám nabízet svá cédéčka, povídat vám o tom, že to jsou budoucí rapperské hvězdy apod. Rozhodně si od nich nic neberte, s úsměvem je odmítejte. Opět je to totiž podvod. Ti lidé se z vás budou snažit dostat jen peníze, o nic jiného jim nejde. Samozřejmě rozdíl je např. u pouličních umělců, kteří zpívají, nebo hrají na nějaký hudební nástroj. Pokud se vám bude jejich umění líbit, těm samozřejmě přispějte, protože takto opravdu někteří umělci v USA začínají. Za pár let můžete takového umělce třeba vidět v televizi a řeknete si, to je ten, co jsem mu tehdy hodil pár dolarů do klobouku na ulici v Los Angeles.

Hollywoodský chodník slávy v Los Angeles (zdroj: www.haroldmatzner.com)

Bezdomovci v Los Angeles

Město Los Angeles se dlouhodobě potýká s problematikou bezdomovců a s tím spojenou zvýšenou kriminalitou, nepořádkem na ulicích a drogami. Tyto problémy narostly bohužel už do takové míry, že se jim při návštěvě tohoto města prostě nevyhnete. Netýká se to jen zapadlých uliček, ale i turistických míst. Například Venice Beach, kterou můžete znát z hudebních videoklipů, ve kterých si šťastní, krásní lidé užívají života, je ve skutečnosti plná stanů, ve kterých přebývají bezdomovci. Všude se válí odpadky a použité injekční stříkačky (pozor například na pláži, abyste na nějakou nešlápli). Doporučuji Vám zvýšenou bystrost a pokud vidíte nějaký problém, radši se mu obloukem vyhněte. To poslední co chcete na dovolené řešit jsou podobné problémy.

Jaká místa byste měli vidět?

Každý má rozdílný vkus, každému se líbí něco jiného. Rozhodně byste ale neměli vynechat ta nejslavnější místa, která z USA znáte. Myslím si, že je zbytečné zde vyjmenovávat např. sochu Svobody, Empire State building, Central Park, památník 11. září, Bílý dům, Capitol, Grand Canyon a další a další. To si jistě najdete sami a je zbytečné se o těchto místech rozepisovat. Rád bych Vám ale doporučil místa, která třeba nejsou tak známá, ale přitom ve mě zanechala velký dojem.

Ve Washingtonu si rozhodně půjčte kolo. Projížďka po hlavních turistických místech na kole je skvělý zážitek, který si budete dlouho pamatovat.

Rozhodně zkuste i procházku po pláži v San Francisku, směrem k mostu Golden Gate. Tohle místo má neskutečně pozitivní atmosféru. Lidé tu sportují, běhají, pořádají pikniky, venčí svá zvířata a nebo se prostě procházejí. Celou dobu před sebou budete mít krásný pohled na slavný most.

Crissy Field South Beach v San Francisku (zdroj: www.rebeccalobohomes.com)

Pokud pojedete stejně jako já autem ze San Franciska po pobřeží směrem do Las Vegas, užijte si romantická místa, která se zde nacházejí. Zvláště jedno, které ale nechci konkretizovat, to už si budete muset najít sami. Jen napovím, že se zde nachází útulné ubytování, u kterého stojí menší maják. Možná vás to překvapí, ale na tohle místo vzpomínám z celého velkého výletu nejvíce. Opravdu to byla nádhera, která mě vzala za srdce.

V Los Angeles nevynechejte výlet na Griffithovu observatoř, ze které je krásný výhled na město.

Rozhodně vám tedy přeji, ať si užijete svůj vysněný trip po USA. Věřím, že využijete i některé rady a doporučení z tohoto článku a budu moc rád, když se o vaše zážitky podělíte v komentářích. Popřípadě se neváhejte ještě zeptat, když vás napadne otázka, na kterou jste v textu nedostali odpověď.

Jakub Pražák