5 méně známých filmů, které by chlapi měli vidět

5 méně známých filmů, které by chlapi měli vidět

Znáte to, chlapi, někdy se vám nechce dělat vůbec nic. Měli jste náročný pracovní týden a chcete si prostě na chvíli jen sednout, odpočinout si. A proč si k takovému lenošení nepustit film? Nějaký film pro chlapi! A nemyslím teď zrovna ten typ filmů, kde hlavní hrdinové nemají oblečení. Jenže většinu z těch nejznámějších jste už asi viděli. Co teď? Nabízím 5 méně známých filmů, o kterých si myslím, že byste je měli vidět!

Americké psycho

Tenhle název možná znáte a třeba jste tento film už viděli. Pokud ne, vřele doporučuji. V hlavní roli exceluje Christian Bale, který je znám hlavně tím, jak se pro své role dokáže obětovat a úplně změnit svou image. Pro vaši představu, když hrál titulní roli v akčním snímku Batman, vytrvale trénoval a dokázal své tělo atleticky vyrýsovat. Naopak ve filmu Fighter ztvárňuje bývalého boxera, který bojuje se závislostí na drogy. Christian je zde pohublý a působí zanedbaně. No a třeba ve filmu Vice, kde hraje roli politika Dicka Cheneyho, je naopak pěkně vykrmený s naducanými tvářemi. Často ho doktoři před těmito drastickými změnami varovali, ale Christian Bale své role velice prožívá a chce působit co nejvěrohodněji.

Ve filmu Americké psycho hraje mladého, úspěšného byznysmena z Wall Street, kterého zajímají hlavně peníze a vzhled. Snímek řeší povrchnost současného světa. Hlavně se mi na něm ale líbí použitý černý humor. Možná vás tento film donutí i k zamyšlení nad tím, co je opravdu v životě důležité.

Scéna z filmu Americké psycho. Černý humor je hlavní značkou tohoto snímku. (zdroj: www.kniznivesmir.cz)

Oldboy

Jestli vás už nebaví americké filmy, kde je jednoduchá zápletka a od začátku je vám jasné, jak to asi dopadne, doporučuji zkusit korejský mysteriózní thriller Oldboy. Tento pro nás exotický film vás dokáže jistě překvapit. Ať již překvapivým rozuzlením, tak i stylem, kterým byl tento film natočen. Je to prostě úplně jiná kultura. Tak jako je pro nás překvapující se vydat do exotických zemí na dovolenou a poznat něco nového, úplně stejně na vás zapůsobí i tento snímek.

Min-sik Choi – hlavní představitel korejského filmu Oldboy. (zdroj: www.filmlinc.org)

Let

Americké drama s jednoduchým názvem Let, ve kterém hraje hlavní roli Denzel Washington, pojednává o pilotovi dopravního letadla, který bojuje se závislostí na alkoholu a drogách. Hlavní hrdina si na jedné straně užívá života, na té druhé ovšem bojuje se svými démony a závislostmi. Myslím si, že v dnešní povrchnější době je tohle téma stále aktuální. Všude kolem nás vidíme, jak bychom si dle jiných měli užívat života. Zároveň jsme ale pod každodenním tlakem k podávání co nejlepších výkonů, ať už v práci, nebo i v soukromém životě. Často pak mnoho lidí před realitou utíká právě skrze alkohol, nebo drogy. Film vám ukáže, jak tenká může být hranice mezí tím, aby jste byli za hrdiny nebo za padouchy.

Denzel Washington ve filmu Let. (zdroj: www.barstoolsports.com)

Moneyball

Film Moneyball v hlavní roli s Bradem Pittem byl natočen na základě skutečných událostí. Pojednává o Billy Beanovi, sportovním managerovi baseballového týmu Auckland Athletics. Příběh vás vtáhne do světa řízení sportovního týmu, vybírání a trejdování hráčů, sportovního skautingu, prostě všeho, co se skrývá za fungováním sportu. Pokud vás sportovní dění zajímá, rozhodně se na tento zajímavý film podívejte. Není to jeden z mnoha filmů o sportu, kde jsou sportovci líčeni jako nadlidi, kde je trenér charismatický týpek, který svůj tým dokáže před každým zápasem nabudit. Ne, zde uvidíte tvrdou realitu sportu, kde hráči jsou zboží. Trenér je jen tělocvikář, který vede tréninky. Hlavní cíl je vítězství. A cesta, kterou si k tomuto cíli zvolíte, je jen na vás. A nikdo vám nezaručí, že zrovna ta vaše cesta je ta správná. Důkazem kvality tohoto filmu budiž nominace na čtyři Oscary v kategoriích nejlepší film, střih, zvuk a scénář a dále na dva Zlaté glóby v kategoriích nejlepší scénář a film.

Moneyball vás vtáhne do nekompromisního světa sportovního managementu. (zdroj: Melinda Sue Gordon, Columbia Pictures, www.nytimes.com)

Prokletý klub

Brian Clough. Znáte to jméno? Neznáte? A přitom je to jeden z nejlepších fotbalových managerů všech dob! Ve své době byl dokonce svou výřečností a sebevědomím srovnáván s Muhammadem Alim. Mimochodem, Ali tohle srovnání “nelibě” nesl a v žertu v televizi pohrozil Cloughovi, že jestli toho nenechá, vyzve ho na souboj. Tato událost je také součástí jedné ze scén tohoto filmu, který o tomto skvělém fotbalovém managerovi pojednává. Nechci o ději filmu více prozrazovat, jen ho opravdu doporučuji. Dovolím si jen dovětek k osudu Briana Clougha a vysvětlení, proč není po světě známý stejně jako např. Sir Alex Ferguson nebo José Mourinho. Přitom svými úspěchy k nim rozhodně patří! Bohužel v jeho případě sehrál svou neblahou roli alkohol, který znamenal předčasný pád jeho úspěšné kariéry.

Skutečný Brian Clough s trofejí pro vítěze Ligy mistrů, kterou vyhrál s týmem Nottingham Forest. (zdroj: Popperfoto, www.mirror.co.uk)

Věřím, že všechny uvedené filmy vás pobaví a zároveň pro vás budou i inspirací, poučením. Budeme rádi, když se s námi v komentářích podělíte o své hodnocení těchto filmů, nebo zároveň navrhnete i své tipy pro zajímavé snímky ke shlédnutí.