Ve světě rekordů najdeme výkony, které předběhly svou dobu. V našich luzích a hájích je asi nejznámějším dlouhotrvajícím světovým rekordem nejdelší hod oštěpem (98,48 metrů), který se povedl české atletické legendě Janu Železnému v roce 1996. Dalším často zmiňovaných světovým rekordem je nejrychleji zaběhnutá trať na 800 metrů, kterou v čase 1:53,28 pokořila v roce 1983 Jarmila Kratochvílová. Tento rekord je mimochodem nejdéle platným světovým rekordem v oficiálních disciplínách v historii ženské atletiky. To, že se tu a tam objeví talent, který svou dobu předběhne, se stává. V oblasti techniky, která se ale posouvá každou chvilkou neskutečně dopředu, jsou ale takové dlouhotrvající rekordy opravdovou raritou. Tou možná největší je příběh motocyklového závodníka Burta Munroa.
Farmaření? Ani náhodou!
Herbert James “Burt” Munro se narodil v roce 1899 na Novém Zélandu v rodině místního farmáře. Farmaření mu ale nikdy nepřirostlo příliš k srdci a hned od svého mládí ho cosi táhlo k rychlosti. Jeho první zkušenosti s touto fyzikální veličinou zažil na hřbetě koní, které patřili jeho rodině. Ani později se farmaření nevěnoval, pracoval jako mechanik a zároveň jako prodejce motorek. Ve volném čase se jako motocyklový závodník účastnil místních závodů.
Od roku 1926 se Burtovou celoživotní vášní stalo upravování jeho motorky Indian Scout z roku 1920. Pro představu, původní maximální rychlost tohoto modelu byla 89 km/h. Jeho úpravy nebyly nijak odborné, vycházel spíše z metody pokus omyl. Od začátku si však Burt šel za svým snem dostat z motorky co největší výkon.
Cesta za snem
V roce 1962, kdy mu bylo 63 a jeho motorce 42 let, poprvé vyrazil do USA. Konkrétně ho lákala solná plán Bonneville, která je ideálním místem pro stanovování všech automobilových a motocyklových rychlostních rekordů. Jedná se o vyschlé solné jezero, jehož povrch je ideálně rovný a přitom dosahující délky až 100 kilometrů.
Když dorazil na místo, pořadatelé rychlostních závodů nechtěli Munroa pustit na trať, jelikož nesplňoval základní bezpečnostní pravidla. Burt ovšem krom své nezdolnosti splnit si svůj sen oplýval také charismatem, kterému často lidé v jeho blízkosti podléhali. To se potvrdilo i zde, když se za něj přimluvili ostatní účastníci překonávání rekordů a pořadatele společně přemluvili, aby tomuhle staříkovi dali šanci. Následně mu pak i často pomáhali s technickými problémy.
Doposud nepřekonaný rekord
Během pěti let, které na závodní dráze v Bonneville strávil, překonal Burt několik rychlostních rekordů. Toho nejznámějšího dosáhl v roce 1967, kdy dosáhl rychlosti 295 km/h s motorkou o obsahu 950 cc. Zdá se to neskutečné, ale tento rekord, v době moderních technologií, nebyl doposud překonán.
O tomto neuvěřitelném životním příběhu byl natočen film V zajetí rychlosti, ve kterém ztvárnil hlavní roli Anthony Hopkins. Pokud jste tento inspirativní snímek doposud neviděli a nebudete mít zrovna v době koronavirové co dělat, velice vám ho doporučuji ke zhlédnutí.
Jakub Pražák